Odpust parafialny w Mechnicy

„Pan pozwala mi leżeć na zielonych pastwiskach, prowadzi mnie nad wody, gdzie mogę odpocząć”.

W ostatnią niedzielę lipca tj. 27.07. 2013 r. świętowaliśmy dzień patrona naszego kościoła parafialnego (odpust) ku czci św. Jakuba Ap. O godz. 11.00 rozpoczęła się uroczysta suma odpustowa. Koncelebrze przewodniczył ks. dr Ginter Żmuda, diecezjalny dyrektor Wydz. Finansowego-Gospodarczego i równocześnie dyrektor Ośrodka Wypoczynkowego „Skowronek” w Głuchołazach. Koncelebrowali ks. prałat Rudolf Pierskała, kanclerz Kurii Diecezjalnej oraz miejscowy proboszcz ks. Rudolf Golec.W kazaniu ks. Żmuda powiedział, nawiązując także do dekoracji przed ołtarzem głównym, „że iść na szlak to znaczy zostawić niepotrzebny balast, zabrać to co konieczne. Wejść na szlak po to, aby się zmienić, stać się innym człowiekiem. (…) Gdy dawniej pielgrzymi przybywali do Santiago de Compostela wyspowiadali się, wysłuchali Mszy św., przystąpili do Komunii św. Potem szli jeszcze kawałek drogi ( ok. 40km) aż do morza, do miejscowości, która do dziś nosi nazwę Finis Terre – koniec świata. Tam na brzegu morza zdejmowali swoje pielgrzymie szaty. Palili je. Kąpali się w morzu. Zakładali nowe szaty i wracali do domu jako nowy człowiek.  (…) Życie to też takie kroczenie szlakiem, szlakiem do nieba, do zbawienia. Trzeba nam dbać o zachowywanie naszych religijnych zwyczajów. Świętować we wspólnocie rodziny”.

Na uroczystość odpustową przybyli także kapłani z dekanatu.

O godz. 14.30 zostały odprawione nieszpory odpustowe, a po nich nastąpiło dalsze świętowanie w gronie rodziny.