Get Adobe Flash player

Procesja Kamieńska

Na pamiątkę cudownego ocalenia kilku gospodarstw z pożaru wioski (29 czerwca 1812 lub 1813 roku) mieszkańcy obrali patronem św. Floriana oraz ślubowali coroczną pielgrzymkę do kościoła parafialnego w dniu wspomnienia patrona – 4 maja. Odtąd dzień ten jest świętem dla mieszkańców wsi. Procesja odbywała się co roku. Było tak do czasu II wojny. Figurę Najświętszej Marii Panny nosiły dziewczyny ubrane w jupkach i białych zapaskach.

procesja1_maleTylko raz procesja się nie odbyła, a było to w 1945 roku, kiedy w Mechnicy nie było księdza. Msza święta odbyła się w kościele w Straduni, ale procesji nie było. Ludzie odświętnie ubrani poszli do kościoła polnymi drogami. Po II wojnie od 1946 roku władze polskie nie chciały zezwolić na procesję w tygodniu, wobec tego sołtys wsi, a był nim Wiktor Kern, postanowił przenieść uroczystości odpustowe na najbliższą niedzielę. 4 maja jest u nas dniem wolnym od wszelkich prac na roli i w gospodarstwie. Przed II wojną światową był to również dzień wolny od nauki w szkole, a wieczorem w karczmie odbywała się zabawa, w której uczestniczyła cała wioska. Po II wojnie zabawy organizowano nad rzeką, przy młynie lub na Antoszce. Głównym organizatorem był ówczesny prezes OSP Walenty Bojda.
Sama forma procesji od pokoleń nie uległa zmianie, zmieniali się tylko jej przewodnicy, tak zwani kantorzy. Zmieniali się też ludzie niosący obraz św. Floriana zakupiony w Krakowie w połowie XIX wieku. Zmieniają się osoby niosące chorągwie i krzyż. Tu trzeba dodać, że chorągwie i krzyż stanowią trzon procesji, krzyż niesie mężczyzna, który jako ostatni w wiosce ożenił się.

Nie zmieniła się pieśń przewodnia procesji. Jest to pieśń o św. Florianie, męczenniku – „Pobożni ludzie ..”, liczy 18 zwrotek i jest śpiewana w drodze do kościoła. Po drodze procesja zatrzymuje się przy trzech stacjach:

  • 1.przy Polanikowym krzyżu, gdzie śpiewa się pieśń „Spojrzyj z nieba wysokiego” i odmawia modlitwę za zmarłych i poległych na wojnach;
  • 2.przy Czerwonej Kapliczce – pieśń „Maryjo Matko” i modlitwa „Pod Twoją obron”;
  • 3.przy Białym Krzyżu – pieśń „Być bliżej ciebie chcę” i modlitwa o zachowanie od wojny, chorób i niepogody.

procesja2_maleProcesji towarzyszy orkiestra parafialna, przedtem byli to muzykanci z innych parafii. W drodze powrotnej śpiewa się pieśni maryjne przeplatane marszami. Po powrocie do kapliczki odśpiewuje się pieśń „Święty Florianie patronie nasz”, zaś na samo zakończenie, przed udaniem się na odpustowy obiad pieśń „Der Mai ist gekommen …”.

Specjalnie na uroczystości odpustowe wydano podręczną książeczkę z pieśniami i modlitwami, która jest w posiadaniu każdego mieszkańca Kamionki. Do jej powstania przyczynili się: Walenty Bojda, Karol Kern, Henryk Niewiem, Józef Tomanek, Manfred Kudła i ks. Rudolf Golec – proboszcz parafii. Przed II wojną msza odpustowa była o godz. 8:00 rano, a obecnie o godzinie 11:00.

Źródło informacji: „Kamionka – Wieś z Gruszą w Herbie” Autor: Henryk Niewiem.

Dodaj komentarz