Get Adobe Flash player

Historia kapliczki

kapliczka_0_male Kapliczka_1_maleKapliczka św. Floriana znajduje się w środku wsi na skrzyżowaniu ulic Głównej i Młyńskiej. Według źródeł konserwatora zabytków w Opolu została wybudowana na początku XIX wieku. Pokrywałoby się to z wersją o pożarze wioski 29 czerwca 1812 lub 1813 roku, kiedy to piorun uderzył w byka, a od niego zapaliły się zabudowania gospodarcze. Ponieważ dachy były kryte strzechą, ogień rozprzestrzeniał się bardzo szybko na sąsiednie budynki. Na nic zdawały się próby gaszenia wodą przywożoną i przynoszoną z rzeki, i czerpaną z kamiennych studni. Kiedy ogień doszedł do zabudowań Kanza – później Rajmana, gdzie była położnica (kobieta spodziewająca się dziecka), poczęto wznosić modły i prośby o pomoc do św. Floriana, którego figurka znajdowała się w szczytowej ścianie. Po chwili wiatr zmienił kierunek i ogień przestał się rozprzestrzeniać, ocalały trzy gospodarstwa. Po tym zdarzeniu postanowiono zbudować kapliczkę ku czci św. Floriana i obrać go patronem wsi Kamionka, dotychczas byli nimi św. św. Jan i Paweł.

Tablica_na_kapliczce_maleNa zachodniej ścianie kapliczki znajduje się tablica upamiętniająca poległych w II wojnie światowej.

Chociaż powstanie kapliczki jest datowane na początek XIX wieku, to jej obecny kształt pochodzi z początków XX wieku. Przed I wojną kapliczkę rozbudowano.
Dzwon_1_maleW górnej części wieży był dzwon, niestety nie wiadomo, jakiej wielkości i o jakich napisach, gdyż nie zachowały się żadne dokumenty z tym związane. Z przekazów ustnych wiadomo, że pod koniec II wojny światowej dzwon zdjęto i dano na przetopienie. Chociaż nie było takiego wymogu, ówczesny sołtys Kaczmarek z własnej woli i bez akceptacji mieszkańców pozbawił wieś drogocennego skarbu. Przez pewien czas wieś nie posiadała dzwonu, ale mieszkańcy czynili starania o jego zdobycie.

Dzwon_2_malePod koniec lat 50 rodziny Krzykalla i Segrodnik przywiozły dzwon, który okazał się za ciężki, co powodowało kołysanie się wieży, wobec tego przeznaczono go do kaplicy cmentarnej. W kapliczce zawieszono mały dzwonek żeliwny, bez napisów, prawdopodobnie pochodził on z ręcznej sikawki (wskazuje na to budowa serca), niestety jego głos nie był słyszany na terenie całej wioski, w przeciwieństwie do przedwojennego, który był słyszany nawet daleko w polu. Jako votum na Rok Jubileuszowy 2000 obecni i byli mieszkańcy wioski ufundowali nowy dzwon.

W kapliczce znajduje się również dla potomnych zwitek informacji dwujęzycznych o remontach kapliczki na przykład o tym, że remont był we wrześniu 1935 roku , w 1967 roku – ze składek mieszkańców zakupiono nowe gonty na pokrycie dachu. W 1990 poprawiono pokrycie dachu i więźby dachowej.

Źródło informacji: „Kamionka – Wieś z Gruszą w Herbie” Autor: Henryk Niewiem.

Dodaj komentarz