Historia kościoła

kosciol_mech1_maleW ten sposób został kiedyś scharakteryzowany kościół parafialny Mechnitz 1679r.: Kościół drewniany, długi i szeroki na 30 łokci, w kształcie krzyża. Wybudowany w 1629r. pod. wezwaniem św. Jakuba Ap. Rocznica poświęcenia kościoła – pierwsza niedziela po św. Bartłomieju – 24. VIII. Wewnątrz ozdobiony obrazami. Trzy ołtarze, podłoga ceglana, na werandzie organy, w drewnianej dzwonnicy dwa dzwony, tabernakulum rzeźbione i złocone, wewnątrz srebrna puszka z Przenajświętszym; chrzcielnica rzeźbiona.

kosciol_mech2_male

O parafialnym kościele w Mechnicy możemy zaczerpnąć informacji w „Katalogu Zabytków Powiatu Kozielskiego”, który wydał Instytut Sztuki Polskiej Akademii Nauk. Zespół Inwentaryzacji Zabytków. Pod redakcją Tadeusza Chrzanowskiego i Mariana Korneckiego. Znajdziemy tam następujące informacje:
Wzmianka o kościele w Mechnicy pochodzi z roku 1418. Obecny kościół został zbudowany w 1794 roku. Odnawiany w roku 1948 i 1956. Późno barokowy. Murowany z cegły, otynkowany. Prezbiterium prostokątne, przy nim od wschodu kwadratowa zakrystia, od północy nowszy składzik. Szersza nawa na rzucie prostokąta., przy niej od zachodu kwadratowa wieża z przybudówkami po bokach, od północy mieszcząca klatkę schodową, od południa kwadratowe pomieszczenie z lożą na piętrze, otwarte do nawy arkadami zamknięte odcinkowo.

kosciol_mech3_maleWewnątrz stropy płaskie, w kruchcie sklepienie żeglaste, w pomieszczeniu przy wieży kolebkowe z lunetami.
Okna zamknięte półkoliście i odcinkowo. Fasada zachodnia trójosiowa, z wieżą ujętą po bokach spływami. Na narożach ozdobne sterczyny. Dachy trójspadowe, kryte dachówką. Dzwon odlany w 1798 roku przez Samuela Beniamina Magera w Nysie. W otoczeniu kościoła mur wzniesiony w 1809 roku z bramą od zachodu zamkniętą półkoliście, ujętą pilastrarm, zwieńczoną szczytem trójkątnym.

kosciol6_male

PROBOSZCZOWIE W MECHNICY OD XIX WIEKU

• ks. Scholtz + 1870 pochowany w Mechnicy przy kościelekosciol_mech4_male
  • ks. Potyka + 1881 pochowany w Mechnicy przy kościele
  • ks. Kudelko + 1883 pochowany w Mechnicy przy kościele
  • ks. A. Szybaka ur. 1826 + 1858 pochodził z Poborszowa pochowany w Mechnicy
    przy kościele
  • ks. Szenk – założył nowy cmentarz przy drodze do Kamionki
  • ks. Garbas
  • ks. Wycisk – wujek późniejszego ks. biskupa Wacława Wyciska
  • ks. Johann Salzburg – od 1923 do 1938r. pochowany w Mechnicy przy kościele.
  • ks. Antoni Kuroczek – od 1938 do 1960r., + 30.V.1989r. w R.F.N.
  • ks. Antoni Wawrzyński – od 1960 do 1977r., + XI.1992r. w Opolu w Domu Księży Emerytów, pochowany w Mechnicy przy kościelekosciol_mech5_male
  • ks. Alfons Schubert – od 27.XI.1977 do 01.XII.1990r.
  • ks. Rudolf Golec – od 02.XII.1990r.

KSIĘŻA, KTÓRZY POCHODZĄ Z PARAFII MECHNICA

• Pater Georg Kwiotek święcony 29.XI.1936r. w Bernal (Argentyna), +31.V.1988 in Rheine (Niemcy)
  • Pfr Peter – Paul Urbanczyk święcony 05.IV.1936r. im Dom zu Breslau (Katedra we Wrocławiu), + 09.VI.1981r. im Dom zu Halberstadt (DDR)
  • Pater Wilhelm Kern święcony 28.II.1942r. Brazylia
  • Pater Altfried Gabor święcony 29.VI. 1955r. w Benediktbeuern (Bawaria)
  • ks. Rudolf Pierskała święcony 22.VI.1985r. Opole
  • ks. Antoni Kopiec święcony 17.VI.1989r. Opole
  • ks. Piotr Kopiec święcony 17.VI.1989r. Opole
  • ks. Joachim Otinger 1991r. Opole

SIOSTRY ZAKONNE POCHODZĄCE Z PARAFII MECHNICA

• Siostra Maria Theolinda Kalisz wstąpiła do klasztoru Sióstr Służebnic Serca Jezusowego w XI. 1949r., + 03.XI.1991r. w Wiedniu
  • Siostra Hieronima Urbanek wstąpiła do klasztoru Sióstr Elżbietanek w 26.III.1949r.
  • Siostra Brigida Sappok wstąpiła do klasztoru w 1949r. w Münster
  • Siostra Guerika Łucja Mertens wstąpiła do klasztoru Sióstr Franciszkanek w Wambierzycach w 1950r.
  • Siostra Izydora Kuberczyk wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Służebniczek N.M.P.
  • Siostra Łucja Jurczyk wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeuszka (Siostry Boromeuszki)
  • Siostra Agata Schreier wstąpiła do klasztoru Sióstr Elżbietanek
  • Siostra Barbara Sappok wstąpiła do Saint Francis Convent w USA
  • Siostra Colomana Schreier wstąpiła do Zgromadzenia Misyjnego Służebnic Ducha Świętego (SSpS Wien)
  • Siostra Armella Nowak – Niemcy
  • Siostra Pega Seebach wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Szpitalnych w 1950r.
  • Siostra Adriana Maria Majnusz wstąpiła do klasztoru 18.VII.1987r. (Instytut Matki Boskiej Trzykroć Przedziwnej w Świdrze k. Warszawy – Siostry Szensztackie)
  • Siostra Kornelia Majnusz wstąpiła w klasztoru 09.VII.1990r.( Instytut Matki Boskiej TrzykroćPrzedziwnej w Świdrze k. Warszawy – Siostry Szensztackie)