Relacja z odpustu ku czci św. Liboriusza

W katedrze w Paderborn w Niemczech, co roku w ostatnią sobotę lipca o godz. 17.00 rozpoczyna się uroczystymi nieszporami odpust ku czci św. Liboriusza, który pochodził z Francji z diecezji Le Mans. Po dzień dzisiejszy istnieje między diecezjami Paderborn i Le Mans partnerstwo.

Odpust ten trwa do wtorku do godz. 17.00 kiedy to kończy się także uroczystymi nieszporami i złożeniem relikwii w podziemiach katedry.

Codziennie w katedrze odprawiane są Msze św. i nabożeństwa dla różnych stanów.

Zapraszani są z wykładami biskupi z różnych diecezji z całego świata i opaci wielkich klasztorów.

Ogólnie mówi się, że w Niemczech ludzie słabo chodzą do kościoła. Ten kto był na odpuście zwanym Liborifest, ten się przekonał, że są też kościoły gdzie wiernych jest bardzo dużo.

Migawka z zakończenia tegorocznych uroczystości odpustowych niech będzie tego dowodem.

W procesji z relikwiami na rozpoczęcie odpustu w sobotę i na zakończenie we wtorek biorą udział zaproszeni goście, oraz wszystkie stowarzyszenia, cechy, zrzeszenia w swoich uroczystych ubraniach, mundurach, szatach.

Został wydany specjalny modlitewnik na uroczystość odpustową, w którym zawarte są wszystkie pieśni, modlitwy, adoracje od soboty do wtorku.

Śpiew odbywa się przy akompaniamencie organów a podczas nieszporów jest jeszcze orkiestra dęta.

Poniżej film nakręcony przez naszego Proboszcza, a zmodyfikowany przeze mnie. Przepraszam za trochę słabą jakość jednak ergonomia wzięła górę 🙂

[youtube width=”540″ height=”380″]http://www.youtube.com/watch?v=bOLI7OK8uk8[/youtube]