Św. Urban

modlitwa_icoTradycyjnie we wspomnienie św. Urbana udajemy się w procesji błagalnej o urodzaje do krzyża przy kamieńskiej drodze. W drodze do krzyża śpiewamy litanię do Wszystkich Świętych a w drodze powrotnej zatrzymujemy się przy poszczególnych stacjach odmawiając modlitwy – prośby o urodzaje. Kapłan kropi, okadza cztery strony świata i błogosławi pola, lasy i ogrody oraz biorących udział w procesji.

Pogoda była piękna. W tym roku wspomnienie św. Urbana, biskupa wypadło w sobotę dlatego na procesje udaliśmy się nie jak zwykle o 6.30 a o godz. 7.00. Po procesji w kościele Msza św. o urodzaje.

Mechnica

W Poborszowie modlitwy ku czci św. Urbana o urodzaje rozpoczęły się Mszą św. a po niej procesja po polach. Śpiewamy specjalna pieśń do św. Urbana. Przy każdym krzyżu i kapliczce zatrzymujemy się na krótkie modlitwy i śpiew odpowiednich pieśni. Gdy kończy się pieśń do św. Urbana idziemy już po polnych ścieżkach. Wtedy orkiestra ma chwilę przerwy a my odm mawiamy różaniec.  Gdy z ul. Chałupki wchodzimy na polną drogę w kierunku ul. Głównej i do krzyża przy dawnym placu buraczanym odm mawiamy litanię do Wszystkich Świętych.

A, że jest miesiąc maj to w drodze odprawiamy tez nabożeństwo majowe śpiewając pieśni maryjne. W tym roku pogoda była wspaniała. Było słonecznie ale nie upalnie.

Po procesji niespodzianka. Pan sołtys zaprosił wszystkich biorących udział w procesji na darmowa grochówkę. Była dobra. Każdego zawsze interesowało to, jak długa jest ta droga, którą idziemy. Już wiemy. W tym roku ktoś zmierzył i droga ta wynosi 5km 800m.

Poborszów