Procesja Urbańska

„Na Urbana chwile jakie, że i lato takie”

Ostatnim dniem modlitw i procesji błagalnych o urodzaje jest 25 maj dzień wspomnienia św. Urbana. W Mechnicy udajemy się do krzyża przy kamieńskiej drodze. W drodze powrotnej do kościoła parafialnego zatrzymujemy się jeszcze 3 razy – po zejściu na „sztorówkę”, pod koniec „sztorówki” i przy posesji p. Kuzia-Tomala. Następnie Msza św. w kościele.

Poborszów

W Poborszowie o godz. 17.00 Msza św. a po niej procesja po polach. Śpiew pieśni do św. Urbana prowadzi p. organista, orkiestra przygrywa a ludzie powtarzają słowa po organiście. Zatrzymujemy się przy krzyżach i kapliczkach. Procesja trwa 2 godz. Kończy się modlitwą przy kapliczce w centrum wioski. Od 1991 roku w procesji bierze udział także ksiądz proboszcz. Wcześniej mieszkańcy Poborszowa sami chodzili po polach modląc się do św. Urbana. Nie było też Mszy św. bo nie było jeszcze kościoła.