Pogrzebanie basa

Aparacik2„Pogrzebanie Basa” to śląski zwyczaj kończący karnawał. W jego ramach odbywa się żartobliwy pogrzeb instrumentów muzycznych połączony z dobrą zabawą. W „kondukcie pogrzebowym” biorą udział osoby przebrane za księdza, organistę, ministrantów, płaczki. Tragarze niosą na marach „Bas” (tubę – największy instrument w orkiestrze). Cały korowód maszeruje w rytmie marsza żałobnego – oczywiście w żartobliwym wykonaniu orkiestry. „Ksiądz” z „organistą” prowadzą śpiewany dialog nawiązujący do życia orkiestry i parafii.

Taki obrzęd „Pogrzebania Basa” odbył się 2 marca 2019 r. w sali OSP Stradunia podczas zabawy karnawałowej zorganizowanej przez Parafialną Radę Duszpasterską oraz Orkiestrę Dętą Mechnica-Kamionka. Na zabawie bawiło się prawie 100 par. Świetną atmosferę zapewnił zespół „Stelcom” oraz orkiestra dęta. Nie obyło się bez dodatkowych atrakcji w postaci niespodzianki dla każdej pary.