Odpust kamieński

Aparacik2Pierwsza niedziela maja w tym roku to 5.V. Na polach od trzech tygodni kwitnie rzepak, ale dopiero po deszczu nabrał zapachu i właściwości miodotwórczych. Jest zimno. Nie pada deszcz ale jest chłodny wiatr. O godz. 10.10 rozpoczynamy procesję floriańską. Pani sołtys wita księdza biskupa Pierskałę i miejscowego proboszcz oraz wszystkich mieszkańców wioski i gości, i zaprasza do udziału w procesji i we Mszy św. odpustowej. Śpiewy prowadzi Patryk Mikołajczyk a modlitwy przy poszczególnych krzyżach i kapliczkach odmawia ks. biskup.

Jesteśmy w kościele przed godz. 11.00. O godz. 11.00 rozpoczyna się uroczysta suma odpustowa, której przewodniczy ks. biskup. On też wygłasza okolicznościowe kazanie.

Po Mszy św. w procesji wszyscy wracają do Kamionki. Ksiądz proboszcz kropi wszystkich wodą święconą.

W sali w Kamionce jest obiad dla chętnych mieszkańców wioski i gości. Są także obecni ks. biskup i ks. proboszcz.

O godz. 14.30 przy kapliczce gromadzą się mieszkańcy Kamionki, z pozostałych wiosek parafii i goście. Rozpoczyna się nabożeństwo majowe, które prowadzą na przemian kapłani. Przygrywa nasza parafialna orkiestra dęta.

Po nabożeństwie można nabyć książeczki o św. Florianie.

Wszyscy, którzy przybyli na nabożeństwo zostali zaproszeni na kawę i kołocz.

Przy sali na boisku ustawione zostały atrakcje dla dzieci.

Szkoda, że było zimno i dzieci niewiele skorzystały z tych atrakcji.